Ważną decyzją z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy jest wybór odpowiedniej formy opodatkowania. Będzie ona bowiem wpływała na wysokość zobowiązania podatkowego i może korzystnie wpłynąć na zmniejszenie obowiązków ewidencyjnych. Jedną z uproszczonych form jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Kto może rozliczać się na zasadach ryczałtu?

Z tej formy mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność gospodarczą, spółkę cywilną oraz spółkę jawną. Jeśli działalność ma formę spółki, wówczas każdy ze wspólników jest opodatkowany odrębnie.
Podatnik ponadto musi spełniać co najmniej jeden z warunków:

  • przychody w roku poprzedzającym dany rok podatkowy nie przekroczyły wartości 150 000 euro (wg średniego kursu euro z dnia 1 października roku poprzedzającego dany rok podatkowy), jeśli działalność prowadzona jest w formie spółki, kwota 150 000 euro dotyczy sumy przychodów wszystkich wspólników;
  • podatnik w danym roku podatkowym rozpoczyna działalność gospodarczą (niezależnie od wysokości przychodów).

Kto nie może rozliczać się na zasadach ryczałtu?

Istnieją również pewne kategorie podatników, których przychody nie mogą zostać objęte ryczałtem, m.in. osiągających przychody z prowadzenia lombardów oraz aptek, a także sprzedaży i kupna wartości dewizowych, wykonujących wolne zawody, a także świadczących usługi m.in. architektoniczne, prawnicze lub reklamowe.

Jakie są zalety ryczałtu ewidencjonowanego?

Uproszczenie tej formy opodatkowania polega na tym, iż podstawę opodatkowania stanowi przychód, a nie dochód. Jest to szczególnie istotne dla przedsiębiorców ponoszących stosunkowo niskie koszty prowadzenia działalności, gdyż jest to pierwsza przesłanka do tego, by uznać, że ta forma opodatkowania może być zdecydowanie bardziej opłacalna.

Jakie są wady ryczałtu?

Podatnik musi zapłacić podatek od osiągniętych przychodów nawet wówczas, gdy ponoszone koszty są wyższe niż przychody. Wynika to z faktu, iż wysokość podatku obliczana jest od przychodu niepomniejszonego o koszty.

Jak obliczyć wysokość podatku?

W celu obliczenia wysokości podatku dochodowego należy określić rodzaj wykonywanej działalności i na podstawie art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dopasować odpowiednią stawkę procentową podatku. Stawki te w zależności od rodzaju działalności wynoszą: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% oraz 3%.

Jakie obowiązki ewidencyjne ma podatnik?

Podatnik opodatkowany na zasadach ryczałtu ma obowiązek sporządzać ewidencję przychodów, ewidencję wyposażenia oraz wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a także przechowywać dowody związane z zakupem towarów.

Jakie kroki należy podjąć, by korzystać z tej formy opodatkowania?

Aby wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatnik musi złożyć pisemne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego, w którym zamierza korzystać z tej formy. Jeżeli dopiero rozpoczyna prowadzenie działalności, oświadczenie należy złożyć przed dniem rozpoczęcia działalności. W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki, oświadczenie musi być złożone przez wszystkich wspólników spółki.