Rozpoczynając działalność gospodarczą należy podjąć wiele decyzji związanych z funkcjonowaniem jednostki. Będą one miały wpływ na późniejsze obowiązki podatnika związane ze sporządzaniem wymaganej dokumentacji oraz na wysokość podatku dochodowego. Jedną z możliwości rozliczania z urzędem skarbowym jest wybór karty podatkowej.

 

Kto może się rozliczać w formie karty podatkowej?

W ten sposób może być opodatkowana działalność wymieniona w tabeli miesięcznych stawek, która jest corocznie aktualizowana na podstawie wskaźnika inflacji. Ponadto kartę podatkową mogą stosować jedynie osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną.

Jakie są zalety karty podatkowej?

Zaletą jest fakt, iż stawka podatku jest z góry ustalona kwotowo i uwarunkowana jest rodzajem wykonywanej działalności, liczbą zatrudnionych pracowników, liczbą przepracowanych godzin (w przypadku wolnych zawodów) oraz liczbą mieszkańców gminy, w której prowadzona jest działalność. W związku z tym podatnik nie musi prowadzić ewidencji przychodów i kosztów na potrzeby podatku dochodowego. Ma jedynie obowiązek prowadzić ewidencję zatrudnienia.

Jakie są wady karty podatkowej?

Warto wziąć pod uwagę sytuację, w której firma w danym okresie nie osiąga zysków. Wówczas podatek musi być zapłacony w określonej kwocie mimo rzeczywistego generowania straty.

Jak może się zmieniać stawka karty podatkowej?

Ustalona kwota podatku może zostać pomniejszona o część składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki.

Po spełnieniu warunków określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, możliwe jest obniżenie podatku o 10%, 20%, 50% lub nawet 80%. Możliwe jest również podwyższenie nawet o 40% stawki karty podatkowej w przypadku wystąpienia okoliczności przewidzianych w ustawie.

Jaki jest termin zapłaty podatku dochodowego w formie karty podatkowej?

Podatek wpłacany jest do urzędu skarbowego do 7. dnia miesiąca za poprzedni miesiąc oraz do 28 grudnia za grudzień.

W jaki sposób podatnik wybiera kartę podatkową?

Podatnik, który zamierza skorzystać z tej formy opodatkowania musi złożyć wniosek do urzędu skarbowego przed dniem rozpoczęcia działalności. Jeżeli prowadzi już działalność – do 20 stycznia danego roku podatkowego. We wniosku należy wskazać rodzaj prowadzonej działalności. Następnie naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję określającą wysokość podatku.

Jakie deklaracje są wymagane?

Podatnik ma jedynie obowiązek składania deklaracji PIT-16A, w której zamieszcza informacje dotyczące wysokości opłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz kwoty podlegającej odliczeniu od podatku dochodowego.

 

Wysokość podatku dochodowego na zasadach karty nie jest zależna od wielkości ponoszonych kosztów. W związku z tym jest to szczególnie interesujące rozwiązanie dla jednostek, w których generowane są stosunkowo niskie koszty. Ponadto ograniczone obowiązki ewidencyjne są ogromną zaletą, która sprawia, że podatnicy chętnie wybierają tę formę rozliczania z tytułu podatku dochodowego.