W momencie zakładania przedsiębiorstwa oraz podczas rozwijania działalności przedsiębiorca zadaje sobie pytanie: skąd wziąć fundusze na inwestycje? Szczególnie mali przedsiębiorcy miewają problemy z utrzymaniem płynności finansowej, ponieważ ze względu na rozmiar nie mogą sobie pozwolić na wysoki poziom rezerw czy zabezpieczeń. Nie emitują także akcji, ani obligacji, trudno im znaleźć strategicznych inwestorów. Dlatego przeważnie zostają im dwie opcje finansowania – kredyt albo leasing.
Kredyt ciągle najpopularniejszy
Najpopularniejszym źródłem pozyskania kapitału w firmie są kredyty bankowe. Mali przedsiębiorcy mają do nich utrudniony dostęp ze względu na swoją wielkość. Jednak pomimo tego, małe podmioty posiadają wachlarz możliwości przy zaciąganiu kredytu, można również zaciągnąć kilka rodzajów kredytów w jednym czasie np. inwestycyjne czy obrotowe. W praktyce mała jednostka gospodarcza może również korzystać z kredytów preferencyjnych. Często przeznaczone są na przedsięwzięcia dotyczące ekologii czy ochrony środowiska.
Jest to dosyć szybki i łatwo dostępny rodzaj finansowania, elastyczny, pozwala na pozyskanie środków bez potrzeby zwiększania grona wspólników. Pozwala również wykorzystać efekt dźwigni finansowej. Jednak takie środki trzeba oddać wraz z dodatkowymi opłatami. Wymagane jest również odpowiednie zabezpieczenie w postaci środków własnych, otrzymane środki mogą być wykorzystane tylko w celu, który został opisany we wniosku kredytowym.
Leasing jako sposób pozyskania środków trwałych
Następną możliwością finansowania jest leasing łatwo dostępny dla małych i średnich przedsiębiorców. Istnieją firmy leasingowe, które specjalizują się we współpracy z mikro czy średnimi przedsiębiorstwami. Właściciel firmy musi jednak wybrać jego rodzaj: finansowy albo operacyjny. Pod względem podatkowym dla wielu podmiotów gospodarczych korzystniejszy jest leasing operacyjny. Firma leasingowa (czyli przedsiębiorca) wykazuje przedmiot w swoich aktywach i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Dlatego może wliczyć w koszty uzyskania przychodów całą opłatę wstępną oraz wszystkie rat leasingowych, jak również opłat związanych z eksploatacją przedmiotu.
Jest to dobra alternatywa dla kredytu przy inwestycjach w firmie. Prowadzi do efektywności działania oraz poprawia konkurencyjność na rynku gospodarczym. Łatwo dostosować umowę do indywidualnych potrzeb. Często teraz umowy łączą usługi finansowe z różnymi świadczeniami, które obejmują wykonanie rutynowych czynności obsługi pozyskanych środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych. Niskie obciążenie początkowymi nakładami inwestycyjnymi jest kolejną zaletą tej formy finansowania. Nie trzeba płacić zaliczek na przyszłe opłaty leasingowe ani tworzyć zabezpieczeń, ponieważ w czasie trwania umowy to leasingodawca jest właścicielem środka. Leasing wpływa pozytywnie na dalsze możliwości kredytowych, ponieważ wzięcie w leasing dobra nie zwiększa zadłużenia. Operacje leasingowe nie wchodzą do bilansu przedsiębiorstwa, jako zobowiązanie tym samym nie zmniejsza zdolności kredytowej jednostki. Jednak jak każdy sposób finansowania ma swoje wady: wysokie koszty transakcji: opłaty związane z użytkowaniem przeważnie przewyższają wartość początkową dobra. Często występują również problemy z interpretacją przepisów dotyczących leasingu, głównie związanych z kwestiami podatkowymi.
Co lepsze kredyt czy leasing?
Ogólnie przyjmuje się, że leasing jest dobrym rozwiązaniem dla małych firm, bo nie są wymagane specjalistyczne zabezpieczenia oraz podmioty nie muszą angażować własnych kapitałów. Uznaje się tym samym, że leasing jest łatwiejszym źródłem finansowania niż kredyt, jednak zawsze trzeba pamiętać o specyfice przedsiębiorstwa i dostosować sposób finansowania do konkretnej sytuacji i firmy.