Amortyzacja- co to jest?

Amortyzacja oznacza proces utraty wartości majątku trwałego, który związany jest z fizycznym zużyciem, powstałym na skutek eksploatacji lub zużyciem ekonomicznym-związanym z postępem technicznym.

Amortyzacja opiera się na z góry określonych stawkach amortyzacyjnych, które zostały określone w załączniku do ustawy o podatku dochodowym, dla każdej grupy środków trwałych przyporządkowaną inną roczną procentową stawkę.

Jakie są metody amortyzacji?

Zgodnie z  ustawą o podatku dochodowym istnieje kilka metod amortyzacji: liniowa, przyspieszona (degresywno-liniowa), uproszczona oraz szczególne zasady.

Amortyzacja liniowa przebiega zgodnie ze stawkami określonymi w wykazie. Przedsiębiorca może je podwyższać jeżeli budynki używane są w pogorszonych czy złych warunkach lub gdy maszyny są używane intensywniej niż przeciętnie. Należy pamiętać o tym, że stawki można zmienić w miesiącu następnym po tym, w którym powstało zdarzenie, które uzasadnia tą zmianę.

Podatnik może też ustalić indywidualną stawkę jeśli korzysta z używanych lub ulepszonych środków trwałych, które są wprowadzone do ewidencji po raz pierwszy. Istnieje taka możliwość również w przypadku inwestycji w obcych środkach trwałych lub używanych na podstawie umowy leasingu.

Metodę przyspieszoną stosuje się przede wszystkim dla maszyn oraz urządzeń o charakterze produkcyjnym.

Metody uproszczone to możliwość jednorazowego odpisu w koszty całej kwoty jaką zapłacono za składnik majątku jeśli jego wartość nie przekroczyła 3500zł. Takiego odpisu można dokonać w miesiącu oddania środka do użytkowania lub następnym.

Istnieją także szczególne przepisy dla małych podatników (podatników, których przychody nie przekroczyły w roku podatkowym 1 200 000 euro) oraz dla podatników dopiero rozpoczynających działalność. Tacy przedsiębiorcy mogą dokonać jednorazowego odpisu, który jest jednak ograniczony limitem- 50 000 euro. Należy pamiętać, że do tego limitu nie wliczają  się odpisy na środki trwałe do wartości 3500zł.

Które składniki majątku są wyłączone z obowiązku amortyzacji?

Nie trzeba amortyzować gruntów, eksponatów muzealnych, dzieł sztyki, oraz składników majątku, które przestały być używane.

O czym należy pamiętać?

  • Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych rozpoczęcie odpisów amortyzacyjnych następuje w miesiącu następnym po wprowadzeniu środka do ewidencji (bilansowo istnieje wybór- w miesiącu przyjęcia środka lub następnym).
  • Zakończenie amortyzacji następuje w miesiącu w którym nastąpi zrównanie sumy odpisów umorzeniowych z wartością początkową, środek zlikwidowano lub zbyto.
  • Odpisów dokonuje sia w równych ratach co miesiąc, co kwartał, jednorazowo, lub sezonowo.

Co nie stanowi kosztów uzyskana przychodów?

  • amortyzacja środków trwałych, które przedsiębiorca otrzymał nieopłatnie,
  • amortyzacja samochodów osobowych, w części, która przekracza równowartość 20 000 euro,
  • amortyzacja prawa wieczystego czy gruntów (które bilansowo można amortyzować)
  • odpisy z tytułu trwałej utraty wartości, (ta wartość będzie kup podczas sprzedaży środka)
  • straty, które powstały w wyniku likwidacji
  • straty, które powstały w wyniku likwidacji samochodów, lub koszty ich remontów po wypadkach, jeśli nie były objęte dobrowolnym ubezpieczeniem.