Na czym polega metoda kasowa w podatku VAT?
Metoda kasowa polega na szczególnym, uproszczonym rozliczaniu przez podatnika zarówno podatku VAT naliczonego, jak i należnego.
W przypadku podatku należnego, obowiązek podatkowy z tytułu VAT powstanie:
- w dniu otrzymania całości lub części należności od odbiorcy w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT,
- w dniu otrzymania całości lub części należności od odbiorcy, jednak nie później niż 180. dnia licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi przez podatnika w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu niebędącego czynnym podatnikiem VAT.
W sytuacji, gdy zostanie uregulowana tylko część należności, obowiązek podatkowy dotyczy uregulowanej części.
W przypadku podatku naliczonego, prawo do odliczenia możliwe jest nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokona zapłaty za towary lub usługi.
Analogicznie, jak w przypadku podatku należnego, odliczenie dotyczy części uregulowanej przez podatnika kwoty, jeśli dokona on tylko częściowej zapłaty za towary lub usługi w danym okresie rozliczeniowym.
Jeżeli podatnik stosujący metodę kasową nie dokona odliczenia w okresie, w którym nastąpiła zapłata za zakupione towary lub usługi, może dokonać odliczenia w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych (możliwość ta dotyczy również podatników nierozliczających się metodą kasową).
Kto może stosować metodę kasową?
Metodę kasową wybrać mogą mali podatnicy. Zgodnie z ustawą o VAT, są to podatnicy:
- u których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła równowartości 1 200 000 euro (w 2016 r. jest to w przeliczeniu 5 092 000 zł, w 2017 r. jest to 5 157 000 zł),
- prowadzący działalność związaną z usługami pośrednictwa (prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będący agentami, zleceniobiorcami lub innymi osobami świadczącymi usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu), których kwota prowizji lub innych wynagrodzeń z tytułu prowadzonej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła równowartości 45 000 euro (w 2016 r. jest to w przeliczeniu 191 000 zł, w 2017 r. jest to 193 000 zł).
Zgłoszenie wyboru metody kasowej oraz rezygnacja
Podatnik ma obowiązek zgłoszenia wyboru metody kasowej na druku VAT-R do naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres rozliczeniowy, od którego będzie stosowana metoda kasowa.
Wybór metody kasowej obowiązuje na okres co najmniej 12 miesięcy. Rezygnacja powinna być złożona do naczelnika urzędu skarbowego na formularzu VAT-R do końca kwartału, w którym stosowana jest metoda kasowa.
Możliwa jest również utrata statusu małego podatnika, co wiąże się z utrata możliwości stosowania metody kasowej. Wówczas ostatnim okresem, w którym może być stosowana ta metoda, jest kwartał, w którym podatnik utracił do niej prawo. W miesiącu następującym po tym kwartale, podatnik ma obowiązek stosowania ogólnych zasad rozliczeń VAT.
Faktura VAT
Faktura wystawiana przez podatników rozliczających się metodą kasową, oprócz elementów typowych dla standardowej faktury, musi zawierać również oznaczenie „metoda kasowa”.
Deklaracja VAT składana przez podatników rozliczających się metodą kasową
Stosując metodę kasową, podatnik ma obowiązek kwartalnego rozliczania podatku VAT. W tym celu składa deklarację VAT-7K do 25. dnia miesiąca następującego po pełnym kwartale.