Choć Jednolity Plik Kontrolny istnieje w rzeczywistości przedsiębiorców od 1 lipca 2016r. to częściej słyszy się o nim teraz, kiedy to obowiązek przesyłania organom podatkowym danych w postaci JPK obowiązuje nie tylko dla dużych przedsiębiorców, ale też średnich i małych.

 

Co to takiego i czemu ma służyć?

Jednolity Plik Kontrolny to swego rodzaju struktura, dzięki której można przesyłać organom podatkowym części lub całość ksiąg podatkowych, a także dowody księgowe za dany okres w formie elektronicznej.

To zbiór danych, który jest tworzony przez systemy informatyczne (jeżeli jednostka korzysta z  gotowych programów finansowo-księgowych przeważnie zostały one zaktualizowane przez producentów o możliwość przesyłania JPK, natomiast programy tworzone na specjalne zamówienia musiały zostać uzupełnione o nowe funkcje).

Dane, które zostają bezpośrednio eksportowane z programu księgowego do systemu MF, posiadają usystematyzowany układ i formę, dzięki któremu możliwe jest ich łatwe przetworzenie.

 

Struktury JPK

Jednolity Plik Kontrolny został podzielony na struktury: księgi podatkowe oraz dowody księgowe czyli księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, magazyn, ewidencję zakupu i sprzedaży VAT, faktury VAT, podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz ewidencję przychodów

Jak na razie istnieje obowiązek przesyłania comiesięcznego raportu struktury VAT dla dużych, średnich i małych podmiotów,  od przyszłego roku obowiązek ten będzie obowiązywał również dla mikroprzedsiębiorców. Od lipca 2018r. wszystkie podmioty będą zobowiązane do przekazywania na żądanie organów podatkowych danych do e-kontroli (wszystkich plików JPK).

Jednolity Plik Kontrolny może być wymagany od podatnika na żądanie podczas postępowania podatkowego, w kontroli podatkowej lub skarbowej, a także przy czynnościach sprawdzających.

 

Sposób wysyłki

Dokumenty muszą zostać skompresowane, zaszyfrowane i przetworzone w specjalny plik XML.  Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą korzystać ze specjalnie przygotowanej aplikacji do wysyłki dokumentów. Osoby uprawnione wysyłają JPK podobnie jak deklaracje VAT-owskie, za pomocą podpisu elektronicznego. Dla potwierdzenia można pobrać i wydrukować UPO czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

 

Korzyści dla podatników i administracji

Celem JPK, jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów, jest skrócenie czasu kontroli, a także zmniejszenie jej uciążliwości i obcięcie kosztów. Możliwe będą sytuacje kiedy to kontrola u podatnika nie będzie konieczna- będzie wymagane tylko przesłanie danych (e-kontrola).

Jednolity Plik Kontrolny to także nowa możliwość kontroli służb księgowych. Administracja zyska zautomatyzowany system weryfikacji danych podatkowych. Szybkie ustalenie nieprawidłowości ma pomóc w skutecznym przeciwdziałaniu wyłudzeniom VAT czy unikaniu opodatkowania. Jednolite procedury pomogą efektywniej zarządzać zespołami, które zajmują się kontrolą.

 Należy pamiętać

Za odmówienie okazania lub nie przesłanie w wyznaczonym terminie dokumentów obowiązują kary grzywny.