Urząd Skarbowy to kolejne miejsce gdzie powinien udać się młody przedsiębiorca, aby złożyć dokumenty podczas zakładania działalności gospodarczej. Należy pamiętać, że celem urzędu jest kontrola obliczania oraz wpłacania podatków i innych należności budżetu państwa, dlatego musi posiadać wszystkie dane o naszej działalności.

 

Jakie dokumenty należy złożyć?

Podstawowym dokumentem (jeśli przedsiębiorca chce być VAT-owcem) jaki należy dostarczyć w wersji papierowej do odpowiedniego dla nas Urzędu Skarbowego jest zgłoszenie się  do podatku VAT  w postaci druku VAT-R.

Podczas składania wniosku dotyczącego rodzaju opodatkowania podatkiem dochodowym  należy także podać numer konta bankowego, adres strony internetowej czy numer telefonu. Dane te można uzupełnić potem, jednak lepiej zająć się tym razem z innymi wnioskami.

W urzędzie skarbowym trzeba złożyć zawiadomienie o rozpoczęciu działalności gospodarczej w dniu poprzedzającym dzień, który został zapisany w potwierdzeniu zgłoszenia. Należy również pamiętać o oświadczeniach dotyczących rodzaju działalności, planowanej liczby zatrudnionych osób czy miejsca prowadzenia działalności. Jeśli przedsiębiorca wynajmuje lokal powinien uzupełnić wniosek o umowę najmu, a jeśli lokal jest jego własnością może istnieć potrzeba uzupełnienia dokumentu o kopię aktu notarialnego.

 

Rodzaj działalności, a dokumenty

 Ilość składanych dokumentów zależy od rodzaju prowadzonej działalności. W przypadku spółek kapitałowych należy złożyć także druk NIP-8 czyli Zgłoszenie identyfikacyjne w zakresie danych uzupełniających. Znajdują się tam informacje o miejscu prowadzenia działalności czy przechowywaniu dokumentacji rachunkowej. Do wypełnienia wniosku potrzebny będzie także numer konta bankowego, dane powiązanych jednostek przy większej działalności czy informacje o wspólnikach,  a także o przeważającej działalności statutowej spółki. Często urzędy wymagają także oświadczenia o prowadzonej działalności. Znajdują się w nim informacje o miejscu prowadzenia działalności, pozostałych miejscach, zapleczu technicznym czy zatrudnionych osobach.

 

Początki spółki kapitałowej

Po założeniu spółki należy złożyć PCC-3 Deklaracje w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, dotyczy ona danych spółki, przedmiotu opodatkowania, a także treści czynności cywilnoprawnej. Wyliczony na podstawie dokumentu podatek należy zapłacić do  14 dni od założenia spółki.

Urząd skarbowy należy także poinformować o zleceniu prowadzenia ksiąg biuru rachunkowemu. Można wtedy również złożyć wniosek o pełnomocnictwo dla biura podczas elektronicznego przesyłania dokumentów wykorzystując do tego druk UPL-1. Potrzebne jest także pismo, które będzie definiowało osobę odpowiedzialną za obliczenie i pobranie podatku dochodowego, a także jego terminową zapłatę.