Dla kogo podatkowa księga przychodów i rozchodów?

Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest jedną z możliwości prowadzenia rachunkowości uproszczonej w firmie po spełnieniu odpowiednich warunków. Jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy nie osiągnęli w poprzednim roku obrotowym przychodu w  równowartości w walucie polskiej co najmniej 1.200.000 euro.

 

Jak prowadzić?

Prowadząc księgę podatnik zapisuje przychody i rozchody czyli spisuje w niej dokonaną sprzedaż  jak również koszty, które zostały poniesione w celu uzyskania przychodu, jednak tylko te, które są związane  z prowadzoną działalnością.  Ewidencja jest podstawa obliczenia zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego. Głównym celem prowadzenia  PKPiR jest prawidłowe rozliczanie z Urzędem Skarbowym zarówno w poszczególnym okresach sprawozdawczych jak i na koniec roku obrotowego.

PKPiR  tworzy się w postaci tabeli, która zawiera 16 kolumn o określonych zawartościach (zostały one wyszczególnione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów). Musi zawierać m.in. datę księgowania, numer dowodu, nazwę podmiotu, z którym przeprowadzono transakcje, kwotę, rodzaj przychodu czy wydatku oraz pozostałe koszty, nie związane bezpośrednio z zakupem.

Taki rodzaj uproszczonej księgowości jedynie w niewielkim stopniu informuje zarządzających o stanie finansowym firmy. Jednak należy również zwrócić uwagę na zalety tej formy rachunkowości.

 

Zalety podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Stosuje się ją przede wszystkim w małych przedsiębiorstwach gdzie właściciel dobrze wie, na czym zarabia oraz jakie są jego wydatki, dlatego nie potrzebuje skomplikowanych narzędzi rachunkowych do oceny finansowej swojej działalności.  Niski koszt prowadzenia jest zaletą przede wszystkim dla małych jednostek gospodarczych. PKPiR oprócz ustalenia podstawy do opodatkowania dostarcza również  informacji o elementach wyniku przedsiębiorstwa, które ułatwiają właścicielowi podejmowanie decyzji.  Zaletą tego rozwiązania jest odliczanie faktycznie poniesionych przez firmę kosztów. Dla firm które wykazują wysokie koszty jest to dodatkowy atut.

 

Wpływ księgi na informacje o przedsiębiorstwie

Czynnikami wpływającymi na przydatność informacji pozyskanych z podatkowej księgi przychodów i rozchodów w zarządzaniu jest ustalenie kosztów uzyskania przychodów oraz podatkowy charakter zgromadzonych informacji. Biorąc pod uwagę podsumowania każdego miesiąca przedsiębiorca może zanalizować zmiany wielkości kosztów czy przychodów na przestrzeni roku obrotowego. KPiR służy również do porównania  poszczególnych wartości zakupów towarów handlowych czy materiałów oraz wartości sprzedanych towarów i usług. System dostarcza także informacji o bieżący i planowanych kosztach i przychodach.

Można zauważyć, że PKPiR koncentruje się głównie na potrzebach fiskalnych przedsiębiorstwa i nie dostarcza szczegółowych informacji o stanie majątkowym czy finansowym jednostki. Jednak prosta forma oraz stosunkowo niski koszt prowadzenia sprawia, że jest popularnym rozwiązaniem pośród przedsiębiorców.